karta kredytowa
fot. highwing; freeimages.com

Opłacanie rachunków kartą kredytową, wydaje się mało opłacalne ze względu na opłaty wynikające z przelewu gotówki lub traktowanie takich przelewów jak wypłatę gotówki a więc naliczanie odsetek od pierwszego dnia. Istnieją jednak dobre sposoby na uniknięcie tego typu opłat.

Nie tak dawno pisałem o wadach i zaletach karty kredytowej, w którym to artykule określiłem że jedną z jej podstawowych zalet jest darmowy pieniądz czyli możliwość korzystania z pieniędzy banku podczas gdy nasze pieniądze pracują na koncie oszczędnościowym, lokacie lub w innej inwestycji. Aby zmaksymalizować wynikające z tego typu postępowania korzyści i zadbać o swoje finanse, należy korzystać z karty kredytowej do możliwie dużej ilości płatności. Na drodze stoją banki, które limitują i okładają opłatami użycie karty do celów innych niż płatności bezgotówkowe w sklepach i internecie.

Jak zatem opłacić rachunki i nie ponieść za to opłaty a jednocześnie wykorzystać okres bezodsetkowy? Możliwości jest kilka a oto dwa z nich:

Opłacanie rachunków za zgodą banku

Niektóre banki (np. CitiHandlowy) oferuje mozliwość opłacania rachunków korzystając z przelewów z karty kredytowej i traktując takie przelewy jako transakcje bezgotówkowe. Aby płatność została potraktowana w taki sposób musimy w odpowiedni, opisany w regulaminie rachunku karty, sposób zgłosić rachunek i musi on zostać zaakceptowany przez Bank. Warunki z których korzystamy mogą być różne w zależnośći od banku i dlatego warto zawsze czytać szczegółowo regulaminy.

Korzystanie z aplikacji smartfonowej

Najlepszym i wykorzystywanym do optymalizacji finansów domowych sposobem jest wykorzystanie smartfonowej aplikacji SprytnyBill. Dzięki tej aplikacji zapłacone rachunki będą traktowane jak sprzedaż bezgotówkowa i dzięki temu uzyskamy okres bezodsetkowy. Tym sposobem możemy opłacić rachunki za:

  • gaz,
  • energię elektryczną,
  • media,
  • telefon,
  • wywóz nieczystości,
  • wodę i kanalizację,
  • telewizję kablową i satelitarną,
  • internet stacjonarny i mobilny,
  • mieszkanie (tylko wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, z wyłączeniem opłat dla osób prywatnych),
  • ochronę,
  • czesne za szkoły, uczelnie (oprócz szkół językowych),
  • przedszkole i żłobek,
  • podatki od nieruchomości, opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu na rzecz Urzędów Miast i Gmin

Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji musimy zarejestrować i potwierdzić kartę kredytową a następnie możemy opłacać nasze rachunki. Limit pojedynczego rachunku do 1500 złotych. Za każdy opłacony rachunek zapłacimy 97 groszy.

Czy to się opłaca?

Korzystanie ze sposobu pierwszego oczywiście się opłaca pod warunkiem, że będziemy pilnować regulaminów. Ile możemy zarobić zależy od rodzaju karty, okresu bezodsetkowego oraz warunków, jakie stawia bank.

Opłacalność sposobu drugiego zależy od parametrów karty, długości okresu odsetkowego a przede wszystkim od tego czy karta ma moneyback. Te wszystkie parametry muszą spowodować zwrot opłaty pobranej przez sklep lub aplikację i dlatego tymi sposobami zarabiamy dopiero na rachunkach o wyższych wartościach.

 

Jak więc widać dzięki karcie kredytowej możemy trochę obniżyć rachunki i zoptymalizować swoje finanse.

You May Also Like

More From Author