karta kredytowa
fot. highwing; freeimages.com

Karty kredytowe to jeden z najmocniej promowanych w ostatnim czasie produktów bankowych, będących czasami zaskakujących promocji jak możliwość otrzymania tableta o której pisałem wczoraj. Niskie stopy procentowe sprawiły, że stały się one źródłem jednego z tańszych możliwości finansowania potrzeb. Aktualnie oprocentowanie kredytu na karcie to tylko 12%. Ponieważ jednak nie jestem zwolennikiem zadłużania się na konsumpcję nie polecam wykorzystywania karty kredytowej w tych celach.

Zalety posiadania karty kredytowej

Nie znaczy to jednak, że karta kredytowa nie powinna znaleźć się w naszym portfelu. Korzyści z posiadania jednej lub w niektórych przypadkach kilku kart mogą być bowiem spore.

1, Darmowy pieniądz

To podstawowa zaleta każdej karty kredytowej, gdyż każda oferuje okres w którym nie zapłacimy odsetek. Z reguły jest to 50-55 dni. Oznacza to, że nasze pieniądze mogą spokojnie leżeć na koncie oszczędnościowym lub na lokacie, podczas gdy my wydajemy pieniądze banku. Należy tutaj nadmienić, że darmowy jest z reguły tylko pieniądz używany podczas zakupów kartą. Przelewy z karty lub wypłata gotówki jest dosyć mocno oprocentowana. Niektóre banki zaliczają do okresu bezodsetkowego także inne transakcje (np. opłaty za mieszkanie lub media) lecz nie jest to standard a raczej bonus od banku.

2. Bonus za wniosek

Niektóre banki chcąc zachęcić do wzięcia karty oferują mniej lub bardziej atrakcyjne bonusy za samo wzięcie karty. Z reguły bonusami są niższe opłaty/prowizje od kredytu ale zdarzają się także prezenty lub gotówka.

3, MoneyBack – inne bonusy za używanie karty

Dużo kart dostępnych na rynku oferuje moneyback czyli zwrot określonego procenta wartości transakcji bezgotówkowych. Moneyback jest często ograniczony do określonych produktów lub grupy sklepów (np. stacje benzynowe, markety itp.). Zdarzają się także iż moneyback dostępny jest w postaci punktów w programie lojalnościowym (np. PayBack).

Ile można zyskać? To zależy ile wydajemy. Przyjmijmy, że wydajemy na zakupy 1500 PLN miesięcznie a nasz money back wynosi 0,5% wtedy

  • nasze pieniądze wkładamy na lokatę 4% (3,22% netto) co da nam 48,30 PLN/rok
  • money back wyniesie 90 złotych/rok (0,5% z 18000 PLN)

Na karcie zyskujemy więc 138 złotych w ciągu roku. Dużo? Pewnie nie, ale ziarnko do ziarnka…

Nie wszystko złoto…

Jak widać karta może być źródłem dochodu a przynajmniej mniejszych wydatków, jednak nie można zapominać o zagrożeniach. Do nich zaliczyć na pewno można:

1. Dostęp do łatwej gotówki

Wystawia nas z pewnością na pokusę wydania nie tylko wypłaty ale także łatwych śródkow z karty. Tutaj niestety konieczna jest samodyscyplina lub np. zablokowanie na długoterminowej lokacie środków własnych.

2. Opłaty za kartę

Większość kart, w przypadku gdy nie wykonamy odpowiedniej transakcji bezgotówkowych o odpowiedniej wartości wiąże się z opłatą. Opłatę można znieść (negocjacje indywidualne lub promocje) lub trzeba pilnować

 

Podsumowując nawet najprostsza karta kredytowa może być przydatna i opłacalna, z tym produktem należy jednak postępować bardzo ostrożnie i decyzję należy podjąć znając swoje zachowania płatnicze.

More From Author