skarbonkaWydatki na rachunki domowe często są znaczną pozycją w domowym budżecie. Czynsz, opłaty za wodę, energię elektryczną, gaz, telefon oraz kablówkę w wielu przypadkach znacznie przekraczają 1000 złotych miesięcznie. Co zatem możemy zrobić aby obniżyć rachunki, poza oczywiście racjonalizacją ich używania? Z pomocą przychodzą banki, które chcąc przyciągnąć klientów pozwalają obniżyć koszty rachunków.

Karta kredytowa

Pierwszym ze sposobów o którym pisałem już na tym blogu jest możliwość zapłacenia rachunku przy pomocy karty kredytowej. Aby oczywiście nie płacić za przelew gotówki z karty, która to opłata czyni taką operację całkowicie nieopłacalną, można skorzystać z 2 rozwiązań.

Pierwsze z nich polega na wzięciu karty z banku, który oferuje możliwość opłacania rachunków domowych przelew z karty i traktuje to jak transakcję bezgotówkową. Przykładem takiej oferty może poszczycić się Citi Bank Handlowy, który do swoich kart kredytowych oferuje taką możliwość. Zyskujemy okres bezodsetkowy, kiedy nasze pieniądze mogą popracować na koncie oszczędnościowym, lokacie lub innej inwestycji.

Drugim sposobem dającym większą elastyczność jest wykorzystanie jednej z aplikacji smartfonowych oferujących możliwość przelewu na rachunki bankowe dostawców usług dla domu. O jednej z nich, Sprytnym Billu, pisałem już na tym blogu. Korzyści ze stosowania tej metody są dwojakie, uzyskanie okresu bezodsetkowego oraz moneyback (ew. punkty w programie lojalnościowym) jeżeli nasza karta posiada takowy. Minusem jest opłata, którą musimy podzielić się z twórcami aplikacji, co czasami czyni operację nieopłacalną.

Konto bankowe

Znacznie ciekawszą alternatywą, która pozwala zaoszczędzić znacznie więcej jest wykorzystanie konta bankowego, oferującego zwrot części opłacanych rachunków. Aktualnie takie konto oferują 2 banki czyli Credit Agricole i Getin Bank.

W pierwszym z nim czyli Credit Agricole, możemy uzyskać zwrot 5% opłacanych przy pomocy konta rachunków nie więcej jednak niż 16,67 miesięcznie. Zwrot więc dotyczy rachunków na kwotę 333,67 złotych i jest przyznawany przez 18 miesięcy po utworzeniu konta.

W drugim przypadku czyli dla konta Getin Up w Getin Banku, możemy uzyskać zwrot w wysokości 2% opłacanych przy pomocy zleceń stały w koncie rachunków domowych nie więcej jednak niż 30 złotych. Zwrot więc dotyczy rachunków na kwotę 1500 złotych i jest przyznawany w trakcie trwania promocji, której końca bank nie określił.

Jak widać konto w Getin Banku oferuje mniejszy procent zwrotu, jednak w przypadku opłat na duże kwoty warto wybrać tą opcję, gdyż gwarantuje nam wyższa kwotę zwrotu. W przypadku jeżeli mamy niskie rachunki lepszym rozwiązaniem jest konto w Credit Agricole.

 

 

More From Author