karta kredytowa
fot. highwing; freeimages.com

Programy lojalnościowe zadomowiły się w Polsce na dobre już kilkanaście lat temu. Zbieranie punktów w różnorakich programach stało się codziennością a dla niektórych wręcz sensem zakupów. Czy zatem na pewno warto korzystać z tych programów i ujawniać swoje dane marketingowcom?

Ile możemy zyskać?

Uczestnicząc w programach lojalnościowych nie możemy się oczywiście spodziewać że nagrody zdobędziemy łatwo. Z reguły aby móc wykorzystać punkty musimy zrobić zakupy za sporą kwotę lub wykonać kilka innych zadań (np. zarejestrować się w serwisie internetowym, wziąć kartę płatniczą itp).
Ile możemy zyskać postaram się pokazac na przykładzie największego i najbardziej znanego programu czyli jakim jest Payback. Oferuje on możliwość zbierania punktów w najróżniejszy sposób, począwszy od zakupów w określonych sklepach a na płaceniu kartami partnerskimi kończąc. Wśród partnerów serwisu mamy duże firmy jak BP (punkty za paliwo i zakupy na stacji), Orange (punkty za płatności faktur), Real (punkty za zakupy) i wiele innych. W większości przypadków za wydane 2 złote u partnerów serwisu otrzymujemy 1 pkt payback. Ponieważ punkty, oprócz nagród, można zamienić na bony gotówkowe do wykorzystania u partnerów serwisu, przyjąłem, że 1 punkt jest warty 1 grosz. Jak więc widzimy zakupy u partnerów powodują że zyskujemy 0,5% rabat. Czy to dużo? Z pewnością nie, ale nie tracąc wiele po jakimś czasie mamy dodatkowy bonus.

Co dajemy w zamian?

Jak wiadomo w świecie „nie ma darmowych lunchów” i za wszystko ktoś musi zapłacić. Co więc dajemy w zamian za udział w programie lojalnościowym? Przede wszystkim dajemy potężną dawkę informacji o naszych zakupach oraz możliwość kuszenia nas ofertami bardziej dopasowanymi do naszych przyzwyczajeń. Jeżeli skorzystamy z karty payback w realu lub empiku już niedługo możemy spodziewać się smsa z informacją o fantastycznej ofercie w tych sklepach.

Jednak warto

Podsumowując aby dbać o swoje finanse na pewno warto korzystać z kart programów lojalnościowych, należy jednak pamiętać że korzystanie z nich powinno być bonusem a nie celem i nie warto podejmować decyzji zakupowych kierując się tylko i wyłącznie uczestnictwem w programie lojalnościowym. Nie powinniśmy iść do danego sklepu czy skorzystać z danej firmy tylko dlatego, że bierze udział w programi lojalnościowym. Gdy jednak mamy telefon w Orange, korzystamy z Reala czy BP na pewno warto zastanowić się nad dodatkowymi bonusami dzięki programom partnerskim.

You May Also Like

More From Author